İletişim engelleri nedir?

İletişim engelleri nedir?İletişim, bir kişinin hayatının en önemli alanlarından biridir. Bununla birlikte, insanların ortak bir dil bulmaları her zaman mümkün değildir. Arıza, iletişim engellerinin iletişimde psikolojik ve diğer zorluklar olmasıdır.

İletişim engelleri nedir?

İletişimsel bir engel, bunun bir nedeni,İnsanın etkin iletişim kurmasını veya tamamen bloke olmasını engeller. İletişim engelleri varlığında, bilgi çarpıtılır, orijinal anlamını yitirir veya hiç alıcıya ulaşmaz.

Dış iletişim engelleri

Harici iletişim çerçevesinde engeller anlaşılmıştır.Örneğin, olumsuz şartlar veya buluşma yeri: uçurumlar ve telefonla iletişim sorunları, hava durum anomalileri, şiddetli sesler vb., muhataplarla ilişkisiz durumlar İnsanlar edebi anlamda farklı diller konuştıklarında, yanlış anlamanın engeli, konuşma ve diksiyonda kusurlar taşırlar; dış engellerden de kaynaklanabilir. Bu, muhatapların anlamadığı özel şartların zorla işletilmesini, toplumdaki sosyo-kültürel farklılıkları ve davranış geleneklerini içerir.

Dahili iletişim engelleri

İç bariyerler psikolojik. Bu, işgal herhangi biri (çünkü onların milliyet, cinsiyet, yaş, sosyal statü, vb) nedeni, onun görünümünü, karakter özellikleri ve davranış için diğer tarafa karşı önyargılı bir tutum olabilir. Bu durumda, basmakalıp objektif müdahale insan konuşmasını algıladığını ve obschenii.Esche benzer bir sorun etkiler onun olumsuz değerlendirmeler yapmak - seçici işitme kişinin kendisine ya da o kabul eder hangi ile yakın olan başka bir konuşmasında, sadece bilgi gördüğünde. Ve fikirleri ya da çıkarlarıyla çelişen şey, kulaklarını atar. Bu insanlar sadece duymak istediklerini duyar. Bir kişi sürekli dikkatini dağıtarsa, bunun da güvenilir ve etkili bir iletişim kurmasını engelleyecek, agresif, ateşli devlet, gerginlik, konuşmak için isteksizlik, vb muhatap kötü, yanlış ya da öfke hissi: Kaynak bir iletişim boşluğu olumsuz psikolojik ruh hali dostum hareket edebilir otnoshenie.V kendisine dikkatsiz görerek rahatsız olabilir güven, düşmanlık, duygusal yakınlık ve gerginlik, kompleksleri ve korkular, muhataplarının görüşleri arasında anlamlı bir farkın duygusu iletişim Müdahale. Örneğin, ifade ile bir kişi bir yaşam deneyimlerine bağlı dernek, ve ikinci - Diğer ve sorunun fikri, tamamen farklı olabilir. Görsel şeklinde, soyut mantıksal veya görsel-etkili: Bu sözde mantıksal bariyer düşünmenin farklı türde insanlar arasında sıkça ortaya çıkar. Farklı olarak, düşünme hızı, kritiklik, esneklik, derinlik, bilgi iletme şekli (kısa ve özlü ya da çok yönlü). Bu durumda, muhatapı anlamaya ve kendini yerine koymaya çalışan bir girişim, özen, sorunu çözebilir.