İpucu 1: Sedasyon nedir?

İpucu 1: Sedasyon nedir?Sedasyon bir etkiinsan vücudu üzerinde sakinleştirici. Bu ilaçlar, kişilerin rahatlamasına yardımcı olur ve bazı tıbbi işlemler sırasında rahatsızlık hissetmemek için kullanılır. Yatıştırıcı ilacın etkisi, hasta suyla içtiğinde, solunmasını ya da bir damarda bir pislik aldığında ortaya çıkar.

Sedasyon bazı bitkilere dayanan müstahzarlardan, örneğin kedioterapiden kaynaklanır

Neden bir sakinleştirici etkiye ihtiyacınız var?

Sedatiflerin kullanılmasının iki nedeni vardırfonlar. İlk olarak, ağrısız bazı cerrahi müdahalelerden kurtulmaya ve anksiyete ve korkmadan kurtulmaya yardım ediyorlar. İkincisi, en az "itaatkâr" hastaları (örneğin çocuklar) sakinleştirmeye yardımcı olurlar. Ayrıca, hastanın uzun süre durağan kalması gereken durumlarda kullanılır. Genellikle, sakinleştiriciler ağrı kesici ile birlikte kullanılır.

Sedasyon ve anestezi

Sedasyon ılımlı ve derin. Orta derecedeki sedasyon, lokal anestezinin uygulanması, yani vücudun her bir bölümünün anestezisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Genellikle lokal anestezi, dişlerin tedavisinde, plastik cerrahi sırasında yapılır. Bu durumda, bir yatıştırıcıya maruz bırakılan bir kişi, bilinçlenmeyi sürdürebilir, konuşmayı duyabilir ve anlayabilir, dokunuşa tepki gösterebilir. Hasta, vücudundaki tüm hayati fonksiyonları kontrol edebiliyor. Orta derecedeki sedasyon uzun sürmez ancak yan etkilere neden olur: hasta uykulu hissetebilir. Diğer yan etkiler bulantı ve baş ağrısıdır. Bazen kısa süreli bellek kaybı olur. Orta düzeyde bir sakinleştirici etkisi görülen hastalar, doktorlar, prosedürden sonraki 24 saat içinde önemli belgeleri imzalamayı, araba kullanmayı, alkol almayı ve ekipmanı kullanmayı önermez. Derin sedasyon, genel anestezinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda, organizmanın refleks reaksiyonları, solunumu kontrol etme ve soruları cevaplama becerisi kısmen veya tamamen kaybolur.
Derin bir yatıştırıcı etkiden sonra hasta normale dönerse, anesteziden kaynaklanan komplikasyon riski artar.

Hangi ilaçlar sedasyona neden olur?

Sedasyon ilaçları sakinleştiriciler,Bunun amacı, hastaların, hipnotiklerin ve antipsikotiklerin kaygılarını gidermektir. Büyük dozlarda bazı sakinleştiriciler hipnotik ilaçlar, örneğin benzodiazepin gibi davranırlar.
Sedatif dozunda bir artış ile birlikte, sedatif etki artar.
Neden olan ilaçlar arasındasedasyon, barbitüratlar, benzodiazepinler, doğal ürünler, Z-ilaçlar ve antihistaminikler izole edilir. Barbitüratlar Amobarbital pentobarbital, Seconal, fenobarbital içerir. Benzodiazepinler klonazepam, diazepam, estazolam, flunitrazepam, lorazepam, midazolam, nitrazepam, oksazepam, triazolam, temazepam, klordiazepoksid, alprazolam.K doğal yatıştırıcı ilaçlar, örneğin Kava Kava Ashwagandha, duboisia, catnip gibi otlar dayalı ürünler bulunmaktadır içerir , Mandrake, kediotu, marihuana. Z-ilaçlar - bir zaleplon, zolpıdem zopiklon.Antigistaminnye maddeler difenhidramin, dimenhidrinat, doksilamin, fenergan, prometazin içerir.
İpucu 2: Sakinleştiriciler nedir, nasıl çalışırlarSedatifler psikotropiktir.işlevlerini önemli ölçüde aksatmadan merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan ilaçlar. Bu gibi ilaçlar, tıpta esas olarak nevrotik durumların tedavisinde kullanılır.

Sedasyon nedir, nasıl çalışırlar?Sedatifler ve çeşitleri

Bu grubun uyuşturucu maddelerimerkezi sinir sistemi uyarılabilirliği, uyarılma ve inhibisyonu arasındaki dengeyi yeniden bunun üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip ve isteğe bağlı olarak fren süreçlerini güçlendirir. önemlisi, sakinleştiriciler daha az belirgin bir etkiye sahip ve kas gevşetici ve hipnotik özelliklere sahip ve psychosedative Sakinleştirici, ataksi neden olmazlar. Sistematik bir şekilde sakinleştirici kullanılmasıyla, zihinsel uyuşturucu bağımlılığı ortaya çıkmaz. Önerilen terapötik dozlarda, sedatifler hipnoz etkisi yapamazlar. Bununla birlikte, merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi sağlayan, bu tetikleyebilir ve sna.Razlichayut derinleşen sentetik ve bitkisel kökenli sakinleştirici olabilir. Leonurus Cardiaca, Valeriana officinalis, Melissa officinalis, patrinia ortalama (valerian stone), çarkıfelek inkarnatnaya, şakayık ve aile Kapsikum kava kava tropikal bitkiler: Bitkisel kökenli ilaçların yaygın gibi şifalı bitkilerin bir araç olarak kullanılır. Bitki sedatiflerinin farmakolojik etkileri çok çeşitlidir. Örneğin, ek olarak, koroner dolaşımını artırır bu, spazmolitik özelliklere sahip, merkezi sinir sistemi uyarılabilirliğinin bir azalma ile ilişkili, sedasyon Kediotu kalp düzenleyen, mide-bağırsak sisteminin bezlerinin salgılanmasını arttırır ve safra salgısını artırır. Vücudun kediotu üzerindeki etkilerine benzer, aynı zamanda bir antihipertansif etkisi olan ve kalp hızını düşüren ana yaban domuzu türüdür. Tutku flora ve şakayının, ilave bir antikonvülsan etki vardır. Melissa doğal antiprüritik, antihipertansif, antispazmodik ve anti-aritmik eylemdir. Buna ek olarak, bağırsak florasının restorasyonuna katkı ve mide-bağırsak sistemi salgılanmasını aktive avantajlı olarak hafif koleretik bir etkiye sahiptir. Kava-kava mükemmel uyku hapları, antimikrobiyal ve analjezik eylem sağlar.

Sedatif etki gösteren ilaçlar

Yatıştırıcı etki deCNS'i etkilemek için genellikle düşünülmeyen bazı ilaçlar. Bu tür ilaçlar için ana farmakolojik etkiler eşlik eden sedasyon olup. klonidin hidroklorür ( "Klonidin") ya da metildofy - Örneğin, sedatif diüretik asetazolamid ( "Diakarb") kullanılarak gözlemlenen etkisi, bazı antihipertansifler telaffuz. Yatıştırıcı ve bazı antihistaminik bile uyutucu etkisi sahip chasnosti difenhidramin hidroklorür içinde ( "diphenhydramine") ve diprazin.Dlya iyi tedavi edici etkisi çok önemli doğru seçim sakinleştirici veya uygun ilaç kombinasyonudur elde etmek ve en etkili dozu belirlemek bazı durumlarda, belirleyebilir hangi Ön danışmanın ardından yalnızca bir uzman.