Vücudun su tutma nedenleri

Vücudun su tutma nedenleriVücuttaki sıvı tutma özelliği,Bir kişinin ciddi sağlık sorunlarına görünüm olarak olumsuz değişikliklere karşı bir sürü sorun (sellülit, şişlik). Vücutta su tutulumuna kurtulmak için, bulmak ve oluşun sebebini ortadan kaldırmak gerekir.

Vücudun su tutma nedenleri

Hormonal arka planın ihlal edilmesi

Vücudun su tutulmasının nedenlerinden biriböbrekler tarafından üretilen hormonlar ve sinir sistemi arasında dengesizlik gösteren düşük bir tiroid hormonu seviyesidir. Örneğin, hipotiroidizm (tiroid hastalığı) ile yüz, ekstremiteler çok şişer hale gelir. Şişkinlik hastalığa eşlik eden en ufak kuşkunuz varsa, bir doktora gitmeyi unutmayın. Adet döngüsü sırasında hormonal arka plan dalgalanmaları da vücuda su tutma neden olabilir. Şu anda, bazı kadınlar sutyen kayışının verdiği rahatsızlıklar tarafından ele alındığını, alışkanlık ayakkabılarının ayakları zorlamaya başladığını, parmak halkalarının sıkılaştığını fark ediyor.
Vücuttaki sıvı gebeliğin son aylarında birikir. Bu durumda, panik yapmayın, çünkü doğumdan sonra şişlik kaybolur.

Kötü beslenme ve kötü alışkanlıklar

Sıvı, vücutta tutulması nedeniyletüketilen gıda tuzu ve şekeri fazlalığı. Bu sorunu çözmek için, günlük turda tuz ve şeker miktarını, turunçgillerin yanı sıra turşu, turşu, konserve ürünlerini terk etmek için azaltmanız gerekir.
Şişkinliği gidermek için düzenli kılcal egzersiz yapın. Bunun için arkanıza yaslanın, kollarınızı kaldırın ve bir kaç dakika sallayın.
Dokulardaki su tutma eksikliğiBazı besinler (B vitaminleri, potasyum, lif). Bu durumda diyetinize meyveleri, taze sebzeleri, tahılları, kırmızı balıkları ve yeşilleri ekleyin. Ek olarak, dokularda sıvı tutma alerjenlere bağlıdır. Zehirli maddelerden kurtulmak için vücut, yıkılmaları ve geri çekilmesi için gerekli olan dokulara su çekerler. Aynı şey, alkol zehirlenmesi ve sigara kullanımı, sürekli ilaç kullanımı ile olur.
Düzenli fiziksel aktivite ve banyodaki geziler vücudun fazla sıvısının alınmasına yardımcı olur.

Vücudun kurutulması

Dehidrasyon, vücutta sıvı tutulmasının başka bir nedeni. Günde bir kez su tüketimini önemli ölçüde düşürürseniz, vücut, hücreler arası alanda tutarak rezerve başlar.
Ayakların şişmesi ile başa çıkmak için, deniz tuzu ve bitkisel infüzyonlarla ılık suda günlük 10-15 dakika ayaklarınızı daldırın.
Bunun olmasını önlemek için günde iki litreye kadar sıvı tüketilmesi gereklidir. Saf su, bitki çayı, komposto, doğal meyve suları olabilir.