Bir yanıktan gelen acıyı çabucak nasıl çıkarabilirim?

Bir yanıktan gelen acıyı çabucak nasıl çıkarabilirim?Çeşitli nedenlerle yanık alabilirsiniz, örneğin:iş yerinde ve evde. Örneğin, sıcak bir ütüye yanlışlıkla dokunmak veya bir buhar jetinin altına düşmek veya kostik bir maddenin etkileri nedeniyle: asit, alkali. Genellikle bu tür yanmalar çok acı vericidir. Bu gibi durumlarda, nitelikli tıbbi bakım için bir doktora danışmak en iyisidir. Ancak bundan önce, basit doğaçlamalı araçların yardımıyla acıdan çıkan yanıkları çabucak yok etmelisin.

Bir yanıktan gelen acıyı çabucak nasıl çıkarabilirim?

Termal yanıkların ağrısını nasıl azaltabilirim?

Her şeyden önce, mümkün olduğunca çabuk deneyin.Yanan yeri soğutmak için. Suyu soğuk su ile suyun veya metal bir cisimle tutturun (metal, yüksek ısı iletkenliği nedeniyle iyi soğutur), buz torbası. Yanıklar evde gerçekleştiyse, dondurucudan bir paketle, örneğin bir parça dondurulmuş et, sebze karışımı veya çilek ile soğutmak için kullanabilirsiniz.
Birçok konuda zarar gören bölgeyi alkol veya kolonya ile yağlamak tavsiye edilir. Ancak bu hiçbir durumda yapılmamalıdır, çünkü saf alkol cildi kurur ve yanık daha da kötüleşebilir!
Ağrı kaybolduktan veya en azından belirgin bir şekildealoe suyunu veya çinko merhemi içeren krem ​​kullanılabilir. Ağrıyı hafifletir ve rendelenmiş patateslerin hızlı iyileşmesini sağlar. Aşırı sıvıyı çıkarmak için hafifçe sıkılmış olmalı, sonra yoğurduktan sonra yanmış bir yere tutturmalı ve bir gazlı bezle düzeltmelidir. Hamur tamamen ıslandığında hafifçe çıkarılmalı, yenisi ile değiştirilmeli ve gazlı bezlerle örtülmelidir. Bu yüzden birkaç kez tekrarlayın. Eğer ağrı uzun sürmezse, bir çeşit analjezik alabilirsin. Ancak bir doktora danışmak daha iyidir, çünkü her ilacın kontrendikasyonları vardır.

Eğer kimyasal yanarsa acıdan nasıl kurtulursun

Bazı yanıcı kimyasallarla yakılmaya başlayınmadde yalnızca iş yerinde değil aynı zamanda gündelik hayatta da olabilir. Sonuçta, birçok deterjan, temizleyici, bu gibi kostik bileşenleri içerir! Böyle bir sıkıntı yaşarsanız, paket üzerinde olması gereken ilk yardım talimatlarına uygun hareket edin. Herhangi bir nedenle okuyamıyorsanız, öncelikle bu maddenin bol miktarda akan soğuk suyla yıkanması gerekir. Daha sonra ağrı azaltıldığında, maddenin kalıntılarını etkisiz hale getirin. Yanık asit sebebiylediyse, hasarlı cildi fırında soda (sodyum bikarbonat) ile serpiştirin veya soda çözeltisi ile ovun. Alkali ile yakılıyorsanız, hasar gören alanı sirke ile yağlayın.
Elinizde sirke yoksa, limon suyu kullanabilirsiniz.
Bu tedaviden sonra yanık tekrar yıkanırçok su. Gerekirse bir ambulans çağırın. Göz gibi bir mukoza zarının oluşması durumunda derhal ve derhal bunu yapmak gereklidir.