İpucu 1: Barometre nasıl kullanılır?

İpucu 1: Barometre nasıl kullanılır?

Bir barometre ölçmek için bir cihazdıratmosferik basınç. Çoğu barometrenin ana kısmı, gaz dolu dolu bir kutudur. Buna bir aneroid denir. Cihazı kullanmak çok kolaydır, ok noktalarını görmek yeterlidir.

Barometre nasıl kullanılır?

Barometrelerin çeşitleri, eylem ilkeleri

Barometreler aneroid ve cıva olabilir. "Anevrizma" kelimesi "sıvı olmadan" anlamına gelir. Böyle bir barometrenin çalışma prensibi oldukça basittir: Atmosfer basıncındaki değişiklikler anevrizmanın geometrik boyutlarında bir değişikliğe yol açmakta, sonuç olarak ölçeğin üzerindeki ok hareket etmektedir. Bu tür barometreler tehlikeli bir unsur içermez, bu nedenle evde, yürüyüş turu koşullarında kullanılabilir. Aneroit'e ilaveten, atmosferik basıncı ölçmek için cıvanın kullanıldığı civa cihazları da bulunmaktadır. Atmosfer basıncının etkisi altında civa kolonunun yüksekliği değişir. Bu barometrelerin okumaları daha doğrudur, sadece bu tür aletler meteoroloji istasyonlarında kullanılır. Cıva ve buharları insanlar için tehlike teşkil eder, bu nedenle bu tür cihazlar evde kullanılmaz Elektronik meteorolojik araçlar satılabilirler, kural olarak evdeki meteoroloji istasyonlarının bir parçasıdırlar. Bu türden karmaşık araçlar, bir takım diğer değişkenleri de (örneğin hava sıcaklığı ve nemi) ölçer ve yakın gelecekte havayı doğru bir şekilde tahmin etmemize izin verir. Dijital cihazlar sallamaya karşı daha az duyarlıdır, bu nedenle deniz seyrüseferi için faydalıdır.

Bir barometre kullanma

Aneroid barometre kullanmak zor değildir. Cihazın okunun gösterdiği değere bakmak gerekir. Barometrenin ölçeğinde, "kuru alan", "açık", "değişken", "yağmur", "fırtına" ve mutlak değerlerin göstergesi ile bölünmüş bölgeler belirlenmiştir. Basınç azalırsa - yağış artarsa ​​- yağış beklenir - açıkça anlaşılacaktır. Kural olarak, barometrenin iki oku vardır - biri hareketli, aneroid kutuya bağlı ve ikincisi döndürülebilir. Atmosfer basıncının büyüklüğünü gösteren bir okla birleştirilirse, bir süre sonra hareketli okun hangi yönde hareket edeceğini izleyebilirsiniz. Normal, 760 mm Hg'lık atmosferik basınçtır. Mad. denilen deniz seviyesinde 15 ° C hava sıcaklığında. Ev barometreleri değeri 700-800 mm Hg aralığında ölçebilir. Mad. deniz seviyesinden 300 m'den daha yüksek olmayan bir yükseklikte. Basınca bir düşüş hava koşullarının kötüleşmesi, yağmur ya da kar yağışı anlamına gelir. Düşük basınçlı bölgelere siklonlar denir. Anti-siklonlar basınçlı bölgelerdir, yaklaşımı iyi havanın gelmesi anlamına gelir. Okumaları, yerel hava istasyonunun okumalarından 8 mm Hg'den fazla farklıysa, barometre ayarlanır. Mad. Bu amaçla, mahfazanın arkasında bulunan ayarlama vidası sağlanmıştır. Ayarlanırken, 45 dereceden fazla olmayan bir açıyla döndürün.

İpucu 2: Atmosfer basıncını belirleme

Kesinlikle neredeyse her gün baktığınızdaveya hava tahminini dinleyip yalnızca hava sıcaklığına ve olası yağışa dikkat edin. Ancak hava tahmincileri, birkaç önemli parametreden ve atmosferik basınç aralarında. Genel olarak, atmosfer basıncı, atmosferin yeryüzünün yüzeyindeki basıncı ve üzerindeki tüm nesnelerdir. İnsan vücudu üzerinde 15 tonluk bir yük basıncına eşdeğer bir basınç uygulanır. Ancak bunu hissetmiyoruz, çünkü vücudumuzda da hava var.

Atmosfer basıncını belirleme

Ihtiyacınız olacak

  • bir civa barometresi veya aneroid barometre. Baskı okumalarını sürekli olarak almanız gerekiyorsa, bir barog kullanmalısınız.

talimat

1

Merkür barometresi, kural olarak, gösterirmilimetre cıvarda atmosfer basıncı. Şişedeki civa seviyesinin boyutuna bakmanız yeterlidir - ve şimdi odanızdaki atmosfer basıncını bilirsiniz. Kural olarak, bu değer 760 ± 20 mm Hg'dir. Parsül içindeki basıncı bilmek istiyorsanız, basit bir çeviri sistemi kullanın: 1 mm Hg. = 133.3 Pa. Örneğin, 760 mm Hg. = 133.3 * 760 Pa = 101308 Pa. Bu basınç 15 ° C'de deniz seviyesinde normal olarak kabul edilir.

2

Baskı okumalarını barografik ölçekten çıkarınAyrıca çok basittir. Bu cihaz, hava basıncındaki değişikliklere tepki veren anevrizma kutusunun etkisine dayalıdır. Basınç yükselirse - bu kutunun duvarları içeri doğru bükülür, basınç azalırsa - duvarlar düzeltilir. Sistemin tamamı okla bağlantılıdır ve okun cihazın ölçeğinde gösterdiği atmosferik basıncın değerini görmek yeterlidir. Ölçek, hPa gibi birimlerdeyse panik yapmayın - bu hektopasküler: 1 hPa = 100 Pa. Ve daha tanıdık olan mm.rt.st.'ye tercüme etmek için sadece önceki paragraftaki eşitliği kullanın.

3

Ve bazılarının atmosferik basıncını bulmak içinDeniz seviyesindeki basıncı biliyorsanız, cihazı kullanmadan belirli bir yükseklik bile yapılabilir. Sadece bazı matematik becerileri gerekecektir. - P0 Pascal olarak deniz seviyesinde basınç, olduğu;, M - hava mol kütlesi 0,029 kg eşit olan bir yüksekliğe h istenen basınç P -: - (Mgh / RT) formül .in p = P0 * e ^: Burada, bu formülü kullanın / mol; g - Toprak 9,81 yaklaşık olarak eşit yerçekimi ivmesi, m / s² R - 8.31 J / mol; K olarak alınan evrensel gaz sabiti olduğu; T - Kelvin (K sıcaklık ° C arasında dönüştürmek için formuloyT = kullanmadığı + 273 burada t - ° C sıcaklık) h - biz metre olarak ölçülen basıncı bulmak deniz seviyesinden yükseklik.