Akrilik elyaf nedir

Akrilik elyaf nedir

Akrilik - suni elyaf, benzeryün üzerindeki özellikleri ve başlangıçta onun ikame maddesi olarak yaratıldı. Akrilik elyaf, bir akrilonitril polimerinden yapılır, genellikle az miktarda diğer kimyasalların eklenmesiyle boyaları emme kabiliyetini geliştirir. Akrilik elyaf, kıyafetler, ev eşyaları, bazı imal eşyalar yapar.

Akrilik elyaftan şemsiye

Malzemenin tarihi

İlk akrilik elyaf laboratuarda elde edildiAmerikan kimya şirketi DuPont. Başlangıçta "A lifi" (A) olarak adlandırılan yeni bir madde, yün sentetik bir analogu olarak geliştirildi ve yerine konması amaçlandı. 1950'de, malzeme Orlon markası altında South Carolina, Camden'daki bir fabrikada üretime kondu. DuPont ilk önce filament iplikler formunda materyal üretti. Bununla birlikte, satış hacmi hayal kırıklığı yarattı. Filamentler zayıf renkliydi. Onların doğal sarımsı-gri rengi, yalnızca pencere kanatları ve perdeleri için uygundu. Mayıs 1952'den bu yana, aynı tesiste yün yapısına benzer şekilde bir elyaf lifi şeklinde bir orlon üretildi. Fikir başarılı oldu. 50'li yıllarda, bu materyalden yapılmış kadın kazakları moda oldu. Yakında, yıllık elyaf satışı bir milyon doları aştı.60'lı yıllarda, spesifik ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanan yeni akrilik elyaf çeşitleri geliştirildi. Yeni kumaş kombinasyonları, halılar için lifler önerildi. Bu çabalar, Avrupa pazarının gelişimi ile birleşince, yetmişlerin sonuna kadar akrilik elyaf için yüksek bir talebin devam etmesine izin verildi. Günümüzde akrilik elyaf üretimi ağırlıklı olarak güneydoğu Asya, Türkiye ve Latin Amerika ülkelerinde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, bir takım Avrupalı ​​üreticiler, özellikle Dralon ve Fisipe, çalışmaya devam ediyor. Evde aynı akrilik elyaf - Kuzey Amerika - doksanların başında bırakıldı.

Akrilik elyafın uygulanması

Akrilik elyaf hafif ve yumuşak, iyi tutarısı. Özelliklere göre, yüne en çok benzemektedir. Örme kazak ve ceket, yatak takımı, halı ve yumuşak oyuncak gibi ürünleri örme. Bu sentetik malzemeden imal edilen spor takımları, eldivenler, şapkalar, eşarplar, çoraplar ve çok daha fazlasıdır. Akrilik elyafların avantajları güneş ışığına ve kimyasallara karşı direncidir. Buna ek olarak, kolaylıkla buruşuk ve formu geri yüklemek, güve ve diğer zararlı böcek yemeyin, yüksek nem duyarlı değildir. Akrilik elyaftan yapılmış ürünlerle ilgilenmek kolaydır. Doğru, akrilik elyaftan gelen şeyler sıcak suda yıkandığında şekil kaybedebilir. Bu nedenle, 40 dereceden fazla olmayan düşük bir su sıcaklığında yıkamak önerilir, hafifçe durulayın ve yavaşça sıkın.