İpucu 1: Tamponun Renklendirilmesi

İpucu 1: Tamponun Renklendirilmesi

Küçük kazalar sonrasında, ani çizikler ortaya çıkıyorBir kedinin arabasına atlayarak, yüzeye zarar verebilir ve kazara bir ağaç dalına çarptı. Küçük hasarlardan kurtulmak için, tamamen değiştirilmesi gerekli değildir tampon, çünkü boya sorunlu bir yere doğru şekilde uygulanır ve makine orijinal görünüşü tekrar kazanır.

Tamponun Renklendirilmesi

Ihtiyacınız olacak

 • - deterjan;
 • - küçük bir bıçak;
 • - Zımpara derileri;
 • - çözücü;
 • - astar;
 • - boya uygulamak için özel bir tabanca veya şırınga;
 • - Islak doku;
 • - boya;
 • - Vernik.

talimat

1

İhtiyacın olan parçayı hazırla tampona. Çökükten toz ve kir çıkarın ve herhangi bir deterjan veya sıradan deterjanla yıkamaya özen gösterin.

2

Zararları soyma boyasından bir bıçakla hafifçe temizleyin. Bundan sonra, özel bir deriyle kumaş çizin. Yüzey bittikten sonra tamponancak mat hale gelir, kalan katranı gidermek için özel bir yağ giderme solventi ile silin.

3

Çizilmiş kısmı örtün tamponancak bir astar iki kat ile. İşlemi kolaylaştırmak için, özel bir tabanca kullanmak en iyisidir. İlk başta tek kat uygulayın, kurumasını bekleyin ve işlemi tekrarlayın.

4

Toprak iyice kuruyana kadar bekleyin, genellikle yaklaşık iki gün sürer. Astardaki kusur ve düzensizlikleri gidermek için primerin özel bir zımpara kağıdıyla işlemden geçirilmesi. tampone) Sadece aşırıya kaçmayın, aksi halde hepsini yere sileceksiniz. Astarı cilaladıktan sonra, iyice üfleyin ve yağdan arındırın.

5

Boya uygulamadan önce yüzeyi hafif nemli bir bezle silin. rötuş tampon basit bir küçük fırça ile yapılabilir veyabir şırınga şeklinde özel bir alet. Boya ince bir düz bir tabaka halinde yayılır ve kuruması için yirmi dakika bekleyin. Bundan sonra, hafifçe boyayı yeniden boyayın ve kuruyana kadar bekleyin. Sonuçta elde edilen sonuç size uygun değilse, bir veya iki kat daha uygulayabilirsiniz.

6

Elde edilen sonucu renksiz bir vernikle sabitleyin. Birkaç katmana uygulamak en iyisidir.

İpucu 2: Tampon nasıl düzeltilir?

sürücüler yanlışlıkla kış zarar Oldukça yaygın bir durum tampon kar yığınları. Bu durumda, tampondaki çentik garantisi altındadır. Otomatik tamir tampon restorasyon size 4000 ruble az mal olacak. Ancak tamponu kendiniz düzeltebilirsiniz.

Bir tampon nasıl düzeltilir?

Ihtiyacınız olacak

 • - Bina kurutucusu
 • - Elektrikli su ısıtıcısı
 • - 20-30 0 C sıcaklıktaki bir garaj veya kutu
 • - küçük mıknatıs
 • - termometre

talimat

1

İlk önce,tamponunuzun yapıldığı malzeme. Isıtma için "kontrendikasyonlar" varsa - uzmanlarla görüşün. Ancak, genellikle bu tamponlar ekstra sınıf arabalara bindirilir (Lamborghini, Chrysler, Ferarri, vs.).

2

Tamponu arabadan çıkarın. Sonra tamponu ısıtmaya devam edin. Bir inşaat saç kurutma makinesi almak ve sadece hafif demiri ısıtın.

3

Bundan sonra, suyu elektrikli su ısıtıcısında ısıtıncaya kadar ısıtın.sıcaklık 35-40 0 C'ye getirin ve hafifçe tampona su basmaya başlayın. Bölgeyi yarıktan 15-20 cm'lik bir yarıçapa dökmeye değer. Ardından, suyu 45-500 0 C'ye getirin ve işlemi tekrarlayın.

4

Tamponu önceki durumuna getirmeye başlayın, değil desuyun kurumasına izin vererek. Bunu yapmak için mıknatısın hasar görmüş yüzeye getirin (boya çok miktarda metal içerdiğinden tampon plastik olsaydı düzleşecektir). Mıknatıyı yan yana hareket ettirin.

5

Çentiği hafifçe elinizle içeriye doğru bastırınelini sıkıştırın ve sıkın. Ancak, tamponun kaplamasına zarar vermemek için aşırı kuvvet uygulamayın. Elini bırakmayın, tampon düzleştiği anda bunu desteklemek bir iki dakika değerindedir.

6

Suyu 30-35 0 C'ye ısıtın ve tamponu tekrar boşaltın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın, her sulamada suyun sıcaklığını 15 ° C'de bulana kadar 5 derece düşürün. Son sulamadan sonra tamponu serin ve kuru bir yere koyun ve kurumaya bırakın. En az iki gün boyunca yatması gerekiyor. Bundan sonra, tamponu yerine yerleştirin.

İpucu 3: Lancer 9'daki tampon nasıl çıkarılır

çekme tampon bu durumlarda, boyamasını veya onarımını gerçekleştirmesi gerekiyorsa ve kapatılan otomobilin detaylarına ulaşmak gereklidir. Nasıl para çekmeyi düşünün tampon Mitsubishi Lancer'da

Lancer 9'da bir tampon nasıl çıkarılır

talimat

1

Önü çıkarmak için tampon Bir tornavida, pense ve bir dizi"10" ve "12" için bitiş tuşları da dahil olmak üzere kapama anahtarları. Radyatör kapağı tutma pimini tutmak için bir tornavida kullanın. Bundan sonra, hafifçe çekip çıkarın ve aynı şeyi ikinci kilitle yapın. Ayrıca radyatör kelepçesi tutucusunu ve plastik ızgarayı çıkarın. Plastik tutacakların ve klipslerin kırılması durumunda bunların yenileriyle değiştirildiğinden emin olun.

2

Tamponu amplifikatöre bağlayan cıvataları sökün,sonra pedlerin tutucularının tabanını bulun ve dikkatlice çıkarın. Çamurlukları süslemek için tasarlanmış pistonları sökün. Her iki tarafta olduklarını unutmayın. Kapakları kanatlara sabitleyen cıvataları sökün ve sis lambalarına uyan kabloların konektörlerini sökün.

3

Yer paylaşımını kaldır tampon arabadan. Sonra amplifikatörü takan iki cıvatayı sökün tampon aracın gövdesine götürün ve çıkarın. Ön montaj tampon ve ters sırada koyun.

4

Arka tarafı çıkarmak için tampon aynı araçlar ve ilaveAllen "14" tuşunu basıyor. Tellerin konnektörünü sis lambasından sökün ve arka lambaları çıkarın. Çamurlukların tekerleğin kemerine bağlandığı cıvataları sökün. Bundan sonra, çamurluk kapaklarını ve ön montaj cıvatalarını çıkartın tampon.

5

Altındaki deliklerdeki cıvataları gevşetin.Arka lambaları. Pimi taşıyıcıdan çıkarın ve çıkarın. Taşıyıcıları dışarı doğru çekerek gövde astarını çıkartın ve hafifçe bir tornavida ile tutun. Tabandan sabitlenmiş plastik tutacakları bulun. Amplifikatörün bulunduğu somunları çıkarın tampon vücuda bağlanır. Gövde astarını sökün ve montaj cıvatalarını çıkartın tampon, daha sonra kendiniz çekip çıkartın.

İpucu 4: Bir VAZ üzerinde bir tampon nasıl tutkal alınır

Direksiyonda yaşanan sıkıntılar, kural olarak, sahibi dahil hemen hemen her sürücüye kavuşuyor VAZ. Hasar vakaları sık görülür tampon, ki şans eseri, yapışkanla bağımsız olarak onarılacaktır. Bu nedenle, hasar verir ve yeni bir tane satın alırsanız, hemen mağazaya acele etmeniz gerekmez.

Bir VAZ üzerinde bir tampon tutkal nasıl

Ihtiyacınız olacak

 • - polyester reçine;
 • - epoksi yapıştırıcı.

talimat

1

VAZ üzerindeki tamponu yapıştırmaya başlamadan önce,Hangi materyalden yapıldığını belirleyin, çünkü bu, onun onarım teknolojisine bağlı olacaktır. Bunun için, iç yüzeydeki işaretlere bakın tampon.

2

Araç tamponundan daha iyi ayrılmış, iyiKiri temizleyin ve çatlaklar veya arızalar için dikkatle muayene edin. Mühürlenmemiş küçük bir çatlak, daha sonra çok fazla sorun yaratabilir; bu nedenle herhangi bir hasarı hesaba katın. Tamponunuz polipropilen ise, küçük çatlaklar lehimlenmiş bir lehimle lehimleyin ve malzeme tampon - poliüretan, daha sonra lehim havası kabul edilemez olacaktır.

3

Poliüretan yapıştırıcı tamponuepoksi yapıştırıcı. Bu polimer yapıştırıcı, çeşitli hasarları ortadan kaldırırken, paranız da tasarruf sağlar. Hasar yerine yapıştırmadan önce, tüm düzensizlikleri tamponu içten ısıtarak düzeltin. Sonra, bitişik tarafların birbirine iyi oturması tampon, süpürmelerini yaptık.

4

Yağdan arındırılmış parçaları özel bir solvent ile tozlayın. Bundan sonra, epoksi yapıştırıcı belirli bir oranda, bir poliester reçine ile karıştırın ve içine yaymaya başlayın tampon. Tutkal film tarafından çekildikten sonra, onu ters çevirintamponlayın ve dış bağlamaya başlayın. Kuru tamamen tutkal temizlenebilir, ancak bu durumda, hasar görmüş film kolayca nem geçtiğinden temizlenen yüzeyin boyanması gerekecek ve bu yapıştırıcının yapısını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

5

Tampon onarıldıktan sonra yapışmış çatlaklar olabildiğince görünür hale getirmek için tam bir kozmetik onarım yapın.

İpucu 5: Tamponu nasıl koruyabilirsiniz

Tampon, çıkıntı yapan parçalardan biridirBu nedenle, çoğu kez herhangi bir harici faktörün mekanik etkisine maruz kalmaktadır. Aracınızın tamponunu her zaman yeni bir tane satın almaya harcamak için korumak gereklidir.

Tampon nasıl korunur

Ihtiyacınız olacak

 • - bir dizi park sensörü;
 • - aletler;
 • - sabun çözeltisi;
 • - bina saç kurutma makinesi;
 • - plastik spatula;
 • - Tampon için lastik bantlar.

talimat

1

Bir dizi park sensörünü - cihazları,küçük bir ekranda aracınızın diğer nesnelere göre konumunu gösterir. Böyle bir kümenin fiyatı 2-6 bin ruble arasında değişiyor. Farklı modeller, bir dizi işlevle ve sensör sayısıyla birbirinden farklıdır. Halen böyle bir sistemi herhangi bir arabaya kesinlikle yükleyebilirsiniz. Ayrıca, birçok parktronics, düzenli bir yerleşik bilgisayara bağlanma yeteneğine sahiptir. Montajdan sonra, tampon ile engel arasındaki mesafe belirtilen aralıkta olduğunda sistem sizi uyarır.

2

SUV'ınız varsa "kenguryatnik" i ayarlayınveya çaprazlama. Bu metal yapı arabanın alt kısmına alttan yapıştırılmıştır. Sadece tamponu değil aynı zamanda motorun karterini de korumanıza izin verir. Otomobil pazarında çok çeşitli "kenguryatnikov" bulabilir ve aracınızın koruyucu işle- riyle en iyi şekilde başa çıkacak modeli seçebilirsiniz. Kurulum çok basit olduğu için bağımsız olarak yapılabilir. Yeteneklerinizden emin değilseniz bir uzmanla irtibata geçmelisiniz.

3

Tamponu şeffaf bir koruyucu filmle sıkın. Böyle bir film, tamponun, çalışma sırasında sık sık görülen küçük talaşlardan ve çizilmelerden koruyacaktır. Ayrıca, film tamponu hafif bir darbe ile bir çatlaktan kurtarabilir. Bozulmuş film periyodik olarak değiştirilebilir ve böylece makinenin görünümünü orijinal haline getirir. Böyle bir film çok basitçe uygulanır. Makineyi iyice yıkayın. Bir kat sabunlu su uygulayın. Koruyucu tabakayı filmden çıkarın ve yapışkan bir tarafla tamponun üzerine koyun. Özel bir plastik spatula ile, filmi bir inşaat saç kurutma makinesi ile ısıtırken tüm yüzey rahatlığını yumuşak bir şekilde düzeltmeye başlayın. Tüm sodanın filmin altına atılması için merkezden kenara doğru hareket ettirilmesi gerekiyor. Bundan sonra, tamponun kurumasına izin verin. Özellikle büyük kabarcıklar hafifçe ince bir iğne ile delinebilir.

4

Tampon lastik astar üzerine tutkal. Sığ bir çarpışmayla itfa edilecekler. Yapışkan sakız çok basittir. Tamponu yağdan arındırın. Kauçuk bantların koruyucu katmanını çıkarın. Onları dikkatle tutkal edin ve özenle ütüleyin. Bu yenilik tamponunuzu koruyacaktır, ancak otomobilin görünümünü bir bütün olarak bozacaktır.

İpucu 6: Sipariş vermek için tampon nasıl kullanılır?

Özel tampon araba verirkişiliğini geliştirir ve sahibinin kendini ifade etme olanaklarını açar. Modern arabaların tamponları elle kalıplama veya vakum infüzyon teknolojisine göre fiberglas malzemeden imal edilmiştir.

Modern malzemeler karmaşık tamponlar oluşturmanıza olanak tanır
Modern bir otomobilin tamponunda sadeceBir trafik kazasında darbe kuvvetinin bir bölümünü alarak koruyucu bir işlev gerçekleştirir, aynı zamanda dış cephesinin en dikkate değer unsurlarından biridir. Aracınıza benzersiz bir görünüm verme arzusu, araç sahiplerine yeni formlar ve tasarım çözümleri aramak için ilham verir. Araba tamponlarının imalatı yöntemleri, yüksek teknoloji ürünü ekipmanların kullanımını içermez, bu nedenle bu iş sadece büyük tuning stüdyolarında değil, aynı zamanda usta ustalar ya da küçük profesyonel ekipler tarafından da yapılabilir. Gerekli becerilere ve belirli bir boş zamanınız varsa, tampon garaj atölyesinde yapılabilir ve bağımsız olarak oluşturulabilir.Tamponlar fiberglasdan oluşur - karmaşık geometrik şekiller kuvvetli yapılar oluşturmanıza izin veren kompozit bir materyal. Üretim teknolojisi, bir tasarım projesinin geliştirilmesi, bir matris imalatı, malzeme ve boyanın döşenmesi gibi çeşitli aşamaları içermektedir.

dizayn

Tamponun görünümü hem tekrarlanabilirMevcut prototip ve orijinal tasarım kararını temsil etmek. Kalem taslaklarından 3D bilgisayar modellemesine kadar aracın dış tasarımını incelemek için çeşitli yollar var. Bazı durumlarda, üreticilerin tamponun orijinal tasarımını tamamen tekrarlamaları istenir.

Matris imalatı

Matris bir cihaz, dışbunun yüzeyi tamponun iç yüzeyini tamamen tekrarlar. Matrisin tek bir üretimiyle, özel plastik türlerinden imal edilmektedir. Bu matris, bir ürünün imalatı için oldukça uygundur ve çalışma bittikten sonra malzeme tekrar kullanılabilir.Tampon serisinin üretiminde, dayanıklı ve dayanıklı bir malzemeden yapılabilen yeniden kullanılabilir bir matris gerekir. Otomatik ayarlamanın ustaları arasında cam mat ve poliester reçinesinden yapılmış matrisler popüler.

Materyalin yerleşimi

Matrisin yüzeyinde dönüşümlü olarak yerleştirilirBir bağlayıcı reçine ile emprenye edilen fiberglas tabakaları. Ayrıca tasarımdaki güç ve bağlantı elemanları arabada tamponun sabitlenmesi için gerekli. Manuel hesaplamaya ek olarak, vakum infüzyon yöntemi uygulanır; bu yöntemde, yerel bir vakum yaratmak için fiberglas tabakalarının temas ettirilmesi özel bir cihazla sağlanmaktadır. Ortaya çıkan yapı katılaşıncaya kadar yaşlandırılır ve bundan sonra tabloya girer.

İpucu 7: Arka tampon nasıl onarılır

tampon arabanın önemli bir parçası, çünküHafif ataklar sırasında, örneğin başarısız park etme veya garaja gelme gibi durumlarda farları ve karoseri korumak için tasarlanmıştır. Ancak bazen plastik bir tampona çarpması sonucu büyük bir çatlak ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, endişelenmeyin ve hasarlı parçayı hemen atın. Hâlâ kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

Arka tampon nasıl onarılır

Ihtiyacınız olacak

 • - düz ve çapraz tornavida;
 • - paslanmaz çelikten ince taneli hasır;
 • - Boyama bandı;
 • - havya 75 watt (daha fazla olabilir)

talimat

1

Yapmanız gereken ilk şey çıkmaktır.arabadan tampon. Bu iş zahmetli ve uzun. Yassı bir tornavida kullanarak tamponun altında bulunan 3 piston ve her iki tarafta 2 piston çekerek çamurluklara tutturun. Ayrıca, tamponu vücuda tutan tespit cıvatalarını da sökün. Ardından, Phillips tornavidasını kullanarak, gövde üzerindeki arka farları tutan 2 vidayı sökün. Arka lambayı dikkatlice çıkarın ve kablo demeti konnektörünü ayırın.

2

Işıkların bulunduğu deliklerde, vidalarını söküntamponun vücuda bağlandığı bir cıvatayı, pimleri pistondan çıkarın ve ardından çıkarın. Gövde astarını sabitleyen 4 pistonun pervanesini kaldırmak ve çıkarmak için düz bir tornavida kullanın ve çıkarın. Tampon amplifikatörünü tutan somunları sökün. Bir tamponun cıvatalarını bir gövdeye vidalayın ve birisini yardıma çağırdıktan sonra bir tamponu çıkarın.

3

Şimdi zararın üstesinden gelin, vidalarını sökünamplifikatörünü ve tamponun iç yüzeyini kirden temizleyin. Boya bandını alın ve tırnağı mümkün olduğunca sıkı tutarak çatlağı dışarıdan çekin. Hazırlanan ağları 10x60 mm'lik küçük parçalara kesin. Bundan sonra, ilk parçayı takın ve bir lehim demiriyle ısıtın, ardından bir sonraki lehimi vb. Isıtın. Tüm parçaların soğumasını ve sertleşmesini bekleyin. Gerekirse, tamponu hafifçe hafifletin.

4

Tüm tampon tamir işleri bittiğinde, sökme işleminin tersi sırayla arabaya takmaya başlayabilirsiniz.

İpucu 8: Kırılmış tampon nasıl onarılır

Hiçbir şoför, ne yazık ki, küçük yol sorunlarından etkilenmez, bunun sonucu olarak tampon araba çatlaklar görülebilir. Bu durum, yalnızca aracın görünümünü bozmakla kalmıyor, aynı zamanda aracın ruh halini de bozuyor. Bu sorunu çözmek için, servis merkezine başvurmanız gerekmez; çatlak tamponu kendiniz onarabilirsiniz.

Çatlamış bir tampon nasıl onarılır

Ihtiyacınız olacak

 • - deterjan;
 • - araba veya bina saç kurutma makinesi;
 • - Zımpara kağıdı;
 • - plastik bir parça;
 • - metal parantezler;
 • - havyalar;
 • - polyester macun;
 • - plastik astar;
 • - boya;
 • - İnce taneli örgü;
 • - Boyama bandı;
 • - sıvı plastik;
 • - Matkap;
 • - fiberglas şerit maskeleme;
 • - Yapışkan kütle;
 • - Kalınlaştırıcı

talimat

1

Onarmadan önce, hasarlıarabadan tampon. Deterjan ile su püskürterek kiri iyice yıkayın ve kurutun. Bir araba veya bina saç kurutma makinesi hazırlayın ve 5 mm'lik küçük bir delikli özel bir nozul yapın. Büyük bir zımpara kağıdı veya bıçak kullanarak, daha iyi kaynaklama için tampona bir delik açın.

2

Bir parça plastik alın ve ısınayın.saç kurutma makinesi, çatlak birincisi ile sızdırmazlık başlatın ve sonra diğer ile. Daha fazla güvenilirlik için hasarlı alanı metal klipslerle sabitleyebilirsiniz. Tutamağı lehim bir ütüyle önceden ısıtın ve uçları içeriden bükerek tamponun içine hafifçe koyun.

3

Tamponu dışarıdan ayırın, polyesteri lehimleyinMacun ve plastik için özel astar ile hazırlanmış. Tamirin sonunda, bir püskürtme tabancası veya püskürtme tabancası kullanarak tamponun üzerine boya uygulayın (en fazla 3 kat).

4

Çatlak tamponu tamir edebilirsin.ince taneli ağ. 10x50 mm boyutlarında küçük parçalara kesin. Bir boya bandı alın ve mümkün olduğu kadar sıkıca çatlağa bastırarak hasar görmüş bölgeye sabitleyin. Izgaranın ilk parçasını önceden ısıtın ve tampona yumuşak bir şekilde lehimleyin, ardından çatlamanın her yanından ikinci ve sonrakini lehimleyin. Her şey soğuana kadar bekleyin, gerekirse kapatılmış alanı renklendirin.

5

Bir başka yol da sıvı plastik kullanmaktır. Plastik tampon türüne en uygun sıvı plastik elde edin. Çatlağı zımpara ile sıyırın ve bir disk ve bir matkap kullanarak küçük V-şeklinde oluk oluşturun. Maskeleme fiberglas şerit alın ve çatlak ön taraftan mühür.

6

Daha sonra sığ bir kaptakoyulaştırıcı ve yapışkan kütle ile karıştırın ve bu karışım banda uygulanır. Her şey kuruduktan sonra bandı dikkatlice çıkarın, hasarlı alanı temizleyin ve üzerinde sıvı plastik uygulayın. Donduğunda, yüzeyi ezin ve boyaya devam edin.

İpucu 9: Ön tampon nasıl çıkarılır

Belirtilen ekipmana tam erişmek için sahibin bir VAZ 2110 otomobilinde farın sökülmesi ihtiyacı duyduğu durumlarda, ön tamponun arabadan çıkarılması gereklidir.

Ön tampon nasıl çıkarılır

Ihtiyacınız olacak

 • Allen anahtarı 8 mm,
 • 10 mm için Allen anahtarı,
 • eğri tornavida.

talimat

1

Aslında, sökülecek parçanın etkileyici boyutlarına rağmen, bu prosedürde karmaşık bir şey yoktur.

2

Tampon takılıysaaydınlatma veya diğer elektrikli cihazlar için, negatif "toprak" kablosunun aküden sökülmesi suretiyle, makinenin dahili şebekesinin enerjisi kesilmelidir.

3

Daha sonra radyatör ızgarası çıkarılır.

Ön tampon nasıl çıkarılır

4

Izgarayı çıkarın, alt taraftaki aracın yan taraflarında bulunan tamponun bir cıvatasını sökün.

5

İki ön sabitleme cıvatasını söktükten sonra, tampon araç içinde ileriye doğru kaydırma yöntemi ile sökülür.

İlgili Videolar
Dikkat et
Ön tamponu takarken, makinenin gövdesindeki oluklarla hizalanması gereken kılavuzlarına dikkat edin.
Yararlı tavsiyeler
Kurulum ters sırada.
kaynaklar:
 • bir vazoda tampon nasıl çıkarılır 2110

İpucu 10: Bir tampon yapıştıracak

Ne tür bir belada beklemek beklemiyor?yollarda sürüş yaparken sürücüler. İstatistiklerin gösterdiği gibi, acil durumların çoğu şehir sokaklarındaki trafik sıkışıklığı sırasında ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda meydana gelen en yaygın kaza, genellikle çarpmalara yol açan otomobillerin çarpışmasıdır tampon makinelerde.

Bir tampon tutkal nasıl

Ihtiyacınız olacak

 • - epoksi yapıştırıcı

talimat

1

Modern üretimde tampon Polimerik malzemeler yaygın olarak kullanılır, kazalar durumunda plastik vücut parçalarının onarımı olasılığı ortaya çıkar.

2

Onarmak için tampon, plastikten yapılmış, uygulanırepoksi yapıştırıcı. Bu nedenle, tamponun yaklaşmakta olan tamiri için hazırlık aşamasında, araba satıcısında epoksi bazlı bir tamir seti satın almanız gerekir. Onarım setinde bir fiberglas kiti bulunur.

3

Epoksi yapıştırıcı iki bileşenli bir yapıştırıcıdır. Belirli bir oranda kullanılmadan önce iyice karıştırılması gereken bir sertleştirici içerir (ambalaj üzerindeki talimatlara bakın). Tamponun hasar gören alanlarına içten yapıştırılmış, kullanıma hazır tutkal emprenyeli fiberglas.

4

Yapıştırılacak parçaları güçlendirmek için gerekli olan durumlarda tamponun iç yüzeyine, epoksi yapıştırıcı ile emprenye edilen cam bezle kaplanmış bir metal örgü yapıştırılır.

5

Epoksinin kurutulması veya daha doğrusu polimerizasyonututkal bir gün içerisinde ortaya çıkar. Belirli periyottan sonra yapıştırılmış yüzeylerin son işlemesi: öğütme, boyama, parlatma işlemlerinden geçirilir.

Dikkat et
Epoxy yapıştırıcı zehirli bir kimyasal bileşiktir, bu nedenle onarım iyi havalandırılan bir odada yapılmalıdır.

İpucu 11: Tampon nasıl cilalanır

Küçük bir kaza veya başarısız bir park sonucunda tampon çirkin çizikler var. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırın ve hasarlı parçaları cilalama ile çekici bir görünüme geri döndürün. Bu işlem özel bir beceri gerektirmez, bu nedenle kendiniz yapabilirsiniz.

Tampon nasıl cilalanır

Ihtiyacınız olacak

 • - araba şampuanı;
 • - parlatma makinesi;
 • - kaba aşındırıcı macun;
 • - ince aşındırıcı macun;
 • - yumuşak kuru bir bez;
 • - Teflon ve balmumu ile olan ilaçlar;
 • - Parlatma.

talimat

1

Kolaylık sağlamak için, çalışmaya başlamadan önce tamponu çıkarınarabadan. Şampuanla her taraftan iyice yıkayın. Tamamen kurumaya bırakın. Ardından, bir solvent kullanarak tamponun yüzeyini yağdan arındırın.

2

Cilalama makinesini alıp üstüne yerleştir.Kaba parlatma için tasarlanmış bir daire. Tampona büyük bir aşındırıcı macun uygulayın ve makineyi en düşük hıza getirin, yüzeye eşit şekilde yaymaya başlayın. Aynı zamanda hareketleriniz ilerici olmalıdır.

3

Makineyi 2500 devir hızına getirindakika başına ve çalışmaya devam edin. Boya katmanına zarar verebileceğinden, yüzey ısıtma derecesini izlediğinizden emin olun. Sonunda, hamurun kalan kısmını yumuşak, kuru bir bezle silin.

4

Şimdi ince zımpara macunu tamponuna uygulayın ve makinede uygun parlatma tekerleği takın. Cilalamayı yukarıda tarif edildiği gibi yapın.

5

İşlem tamamlandığında,Bileşiminde Teflon ve mum içeren özel bir ajan ile yüzey işlemi. Tampon parlaklığını geri getirmeye ve su itici özellik kazandırmaya yardımcı olacaktır.

6

Parlatma makinesi köpük kauçuk üzerine takındaireye koyun ve tampona küçük bir miktar para yatırın. Hiçbir pıhtı kalmayacak şekilde mümkün olduğunca eşit şekilde dağıtmaya çalışın. Ortadaki hızı açın ve yüzeyi hafifçe çalıştırın.

İlgili Videolar
Dikkat et
Çalışmaları parlak, iyi havalandırılan bir odada yapmak önerilir.
Yararlı tavsiyeler
Parlatmayı elinizle yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, kuru temiz bir bez üzerine birkaç temiz parlatıcı uygulayın, yüzeye yayın. Beyazlamaya başlayıncaya kadar bekleyin ve bundan sonra elinizle dairesel hareketler yaparak tampon parlatın Tamponu çıkarmak istemiyorsanız parlatmaya başlamadan önce iyice yıkayın ve arabayı kurulayın. Tampondaki tüm detayları gazetelerle birlikte örtün.
Yararlı tavsiyeler
Tüm çalışma süresincekirlenmemesi için parçaların geri kalanını filme alın. Sürecin başlamasından önce binaya bakmak, zemini gazeteler ile kaplamak ve daha sonra boya ve çöp üzerine düşmek olmaması gerekiyor.